- Konie holenderskie zaliczane są za jedną z czołowych ras
koni gorącokrwistych. Kilku przedstawicieli tej rasy zasłynęło w
dziejach jeździectwa. Warto chociażby wspomnieć o skoczku Calypso,
Mariusie czy koniu Dutch Courage. Wszystkie one były efektem starannej
selekcji i hodowli.
Pochodzenie
Rasa ta powstała praktycznie ze skrzyżowania dwóch miejscowych ras – gelderlandera i groningena. Szlachetny charakter miała nadać im krzyżówka z gorącokrwistymi końmi niemieckimi i francuskimi. Gelderlander wywodził się z prowincji Gelder, z kolei cięższy Groningen wywodził się od koni fryzyjskich i oldenburskich. Mieszanka tych dwóch ras, w połączeniu ze szlachetniejszymi przedstawicielami gorącokrwistych z Niemiec i Francji zaowocowała utworzeniem typowego konia sportowego. Budowa
- Koń holenderski osiąga przeciętny wzrost 160 cm. Jego maść jest przeważnie gniada, bądź skarogniada. Jego głowa prawie wcale nie odróżnia się od klasycznego konia pełnej krwi angielskiej. Przejął po nim także ostre i ruchliwe uszy. Szyja konia jest długa, posiada także mocne łopatki i przód. Jako typowy koń zaprzęgowy ma wzmocniony i skrócony grzbiet oraz mocne, zdrowe kończyny i kopyta, które idealnie sprawdzają się podczas jazdy. Zad konia jest silny, ale także lżejszy.
Ciekawostki
- Jenne Loriston-Clarke, to mistrzyni ujeżdżania z Wielkiej Brytanii, sprawczyni sławy Dutch Courage. Konie holenderskie są efektem niezwykle starannej selekcji – ich doborem zajmuje się Warmbloed Paardenstamboed Nederland.
Koń rasy holenderskiej należy do czołówki, jeśli chodzi o sukcesy w ujeżdżaniu i skoki przez przeszkody. Jeszcze lepsze efekty osiągały ich przodek – gelderlander.
niedziela, 15 kwietnia 2012
Koń holenderski
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz